Trasy Klasyczne

menora

Do drugiej wojny światowej, Warszawa była drugim – po Nowym Jorku – największym miastem żydowskim na świecie i światowym centrum kultury języka jidysz. Jest miejscem, w którym doszło do eksterminacji największej, pojedynczej społeczności.

 

Żeby poznać co zostało z tamtego bogatego świata, zagłębimy się w chaotyczną siatkę współczesnych ulic i osiedli, odnajdując w nich zapomniane miejskie zakamarki i stare podwórka.

Proponujemy wersję skróconą „szlak getta warszawskiego” podczas której odwiedzimy m.in. jedyne ocalałe fragmenty muru getta, pomniki oraz miejsce deportacji warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince. W wersji rozszerzonej „szlak getta i kultury żydowskiej” zapraszamy również:

- w magiczny świat macew, oheli i cadyków na cmentarzu żydowskim, który stanowi największą w świecie kolekcję rzeźby żydowskiej

- do jedynej, ocalałej synagogi, w której nabożeństwa odprawia naczelny rabin Polski.

Dzieci i młodzież szczególnie zapraszamy na szlak śladami pasjonującego życia Janusza Korczaka.

Wycieczkę może uzupełnić dwugodzinna wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 


Czas trwania:

Szlak getta warszawskiego – 3h

Szlak getta i kultury żydowskiej – 6h (w przypadku grup dorosłych mogą dojość koszty biletów wstępu do synagogi i na cmentarz: łącznie 20 zł/os.; grupy szkolne nie płacą za wstęp do obu obiektów).