Trasy Tematyczne

menoraDo drugiej wojny światowej, Warszawa była drugim – po Nowym Jorku – największym miastem żydowskim na świecie i światowym centrum kultury języka jidysz. Dziś jest miejscem, w którym doszło do eksterminacji największej, pojedynczej społeczności.

Żeby poznać co zostało z tamtego bogatego świata, zagłębimy się w chaotyczną siatkę współczesnych ulic i osiedli, odnajdując w nich zapomniane miejskie zakamarki i stare podwórka.

Proponujemy wersję skróconą „szlak getta warszawskiego” podczas której odwiedzimy m.in. jedyne ocalałe fragmenty muru getta, pomniki oraz miejsce deportacji warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince.

W wersji rozszerzonej „szlak getta i kultury żydowskiej” zapraszamy również:

  • w magiczny świat macew, oheli i cadyków na cmentarzu żydowskim, który stanowi największą w świecie kolekcję rzeźby żydowskiej
  • do jedynej, ocalałej synagogi, w której nabożeństwa odprawia naczelny rabin Polski.

Dzieci i młodzież szczególnie zapraszamy na szlak śladami pasjonującego życia Janusza Korczaka (od słowa „szlak” całe wyrażenie jako link do zakładki szlak Korczaka).

Wycieczkę może uzupełnić dwugodzinna wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (nazwę muzeum też jako link do zakładki o zwiedzić Muzeum).


Czas trwania:

Szlak getta warszawskiego – 3 godz.

Szlak getta i kultury żydowskiej – 6 godz. (w przypadku grup dorosłych, dochodzą koszty wstępu do synagogi i na cmentarz: łącznie 20 zł/os.; grupy szkolne nie płacą za wstęp do obu obiektów).

Koszt usługi przewodnickiej

  • 3 godz.: 250,- zł
  • 6 godz.: 350,- zł